wtorek, 12 stycznia, 2021
Otwarty Sochaczew


Kobiece piersi to w Polsce temat tabu

W poprzednim tygodniu mogliśmy obserwować burzę medialną, nawiązującą do publicznego karmienia piersią. Tym razem obiektem gorących komentarzy i polemik stała…

By admin , in Edukacja Równość , at 12 stycznia 2021 Tagi: , , , , ,

W poprzednim tygodniu mogliśmy obserwować burzę medialną, nawiązującą do publicznego karmienia piersią. Tym razem obiektem gorących komentarzy i polemik stała się posłanka Lewicy, Pani Marcelina Zawisza, która karmiła dziecko podczas swojego wystąpienia. Pojawiły się różne głosy, od mocnej krytyki, po pełną aprobatę. Okazuje się, że jedna strona uważa, że piersi są obiektem erotycznym i nie wypada prezentować ich w przestrzeni publicznej, dla drugiej natomiast matka nie powinna być piętnowana, tylko dlatego że chce nakarmić dziecko, wtedy gdy jest ono głodne. Mamy, które karmią piersią w miejscach publicznych budzą kontrowersje, a wiele przestrzeni publicznych nie jest do tego przystosowanych.

„Małe dzieci budzą w nas pozytywne emocje.” – mówi Basia – „Nie rozumiem tego, że zazwyczaj uśmiechamy się do nich, próbujemy nawiązać jakiś kontakt przez zabawę, a kiedy to samo dziecko jest karmione w ramionach mamy to już nagle jest takie obrzydliwe?? Jak komuś akt karmienia tak bardzo przeszkadza, to niech się na to nie patrzy i tyle.” Jedno jest pewne: kobiety mają prawo decydować o swoim ciele, a także cieszyć się z macierzyństwa.

„Karmię wszędzie tam gdzie moje dziecko tego potrzebuje nie zamierzam ukrywać się pod chustami i innymi wynalazkami” – podsumowuje Paulina.

A jak to wygląda w naszym mieście? Niektóre z kobiet mają pozytywne doświadczenia, tak jak Magda „Ja karmiłam piersią swoje dzieci w sumie 6 lat, kilka razy zdarzyło mi się w parku. Nikt mi nigdy nie zwrócił uwagi. Jestem jak najbardziej za promowaniem karmienia piersią w każdej przestrzeni.”

Grafika promująca kampanię #PiersiąZdrowiej

W Sochaczewie jednak brakuje miejsc, w których mamy i ich dzieci mogłyby się czuć komfortowo i swobodnie. Zależy nam na tym, aby nie tylko miasto, ale również jego mieszkańcy, przedsiębiorcy, właściciele lokali podchodzili do tematu z dużym zrozumieniem. Będziemy promowali każde miejsce, w którym pojawi się punkt gwarantujący przyjazną atmosferę dla mam karmiących. Takie rozwiązania mogą znaleźć się w restauracjach, bibliotekach, sklepach, wszędzie gdzie znajdzie się choć odrobina przestrzeni i dobrej woli. Zmieniajmy najbliższe otoczenie, tak aby wszystkim nam żyło się w nim lepiej.

Komentarze


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *