niedziela, 16 kwietnia, 2023
Otwarty Sochaczew


WSPÓLNA PAMIĘĆ – wydarzenie upamiętniające historię polsko-żydowską

Wszystkich mieszkańców Sochaczewa serdecznie zapraszamy na wydarzenie, które ma podkreślić nasze starania o upamiętnienie społeczności żydowskiej zamieszkującej i budującej nasze…

By Otwarty Sochaczew , in Działania Kultura , at 16 kwietnia 2023 Tagi: , , , , , ,

Wszystkich mieszkańców Sochaczewa serdecznie zapraszamy na wydarzenie, które ma podkreślić nasze starania o upamiętnienie społeczności żydowskiej zamieszkującej i budującej nasze miasto przez ponad 600 lat. Nasz pomysł zakłada wstawienie małej tablicy pamięci w miejscu jednej z płyt chodnikowych w Parku Chopina – dawnego miejsca zamieszkania Sochaczewskich żydów. Projekt byłby finansowany ze zbiórki wśród sochaczewskich mieszkańców.

Dlaczego spotykamy się w środę, 19 kwietnia 2023 roku, o 17.00, w Parku Chopina przy schodach prowadzących na ulicę Podzamcze? Tego dnia mija 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim, do którego, nim zostali wywiezieni do Treblinki, trafili mieszkańcy Sochaczewa pochodzenia żydowskiego.

Chcemy pamiętać nie tylko o nich, ale także o powstańcach, m. in. o Marku Edelmanie, pomysłodawcy akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, organizowanej w tym roku w wielu miastach Polski.

Na miejscu rozdamy Wam ulotki informujące o naszej akcji i papierowe żonkile.

Przyjdź i Ty! Warto pamiętać. „Pamięć nas łączy.”

Komentarze


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *