środa, 30 listopada, 2022
Otwarty Sochaczew


Zrób to sam – koniecznie wypełnij ankietę dotyczącą strategii rozwoju Sochaczewa!

Od listopada 2020 roku obowiązują w Polsce nowe przepisy dotyczące polityki rozwoju (Dz.U. z 2021 r. poz. 1057 z późn….

By Otwarty Sochaczew , in Działania , at 30 listopada 2022 Tagi: , , , , ,

Od listopada 2020 roku obowiązują w Polsce nowe przepisy dotyczące polityki rozwoju (Dz.U. z 2021 r. poz. 1057 z późn. zm.), co skutkuje koniecznością opracowania na kolejne kilka lat nowego dokumentu rozwoju gminy – Miasta Sochaczew. Dlatego tez Urząd Miasta Sochaczew zlecił zewnętrznej firmie przygotowanie Strategii Rozwoju Sochaczewa na lata 2024-2030.

Pierwszym etapem przygotowania jest przeprowadzenie badań społecznych na podstawie anonimowych ankiet, które mieszkańcy mogą wypełnić do 2 grudnia br., a do 5 grudnia ma powstać opracowanie merytoryczne danych oraz wniosków.

Redakcja ankiety budzi pewne zastrzeżenia. Wszystkie pytania w niej zawarte są, niestety, zamknięte, zatem niemożliwe jest sformułowanie uwag co do problemów nieujętych przez pytającego w ankiecie, a dostrzeganych przez mieszkańców miasta. Na przykład pominięto bardzo ważną kwestię planu krajobrazowego miasta, który to plan pomógłby uczynić miasto przestrzenią przyjemną dla oka oraz mającą swoją wewnętrzną logikę. Zabrakło pytań o stosunek władz miejskich do pomysłów, inicjatyw i wątpliwości zgłaszanych przez mieszkańców miasta (a pytań dotyczących pracy urzędników pojawił się cały szereg).

Czy w takim razie warto w ogóle wypełnić ankietę? Tak, z kilku powodów.

  • Po pierwsze dotyczy przestrzeni, w której mieszkamy, uczymy się, pracujemy, chorujemy, działamy społecznie, odpoczywamy itd. i od nas również zależy, jaka ona będzie.
  • Po drugie, wypełnianie ankiety wymusza na nas refleksję i określenie przed samymi sobą, co jest, według nas, w rozwoju miasta najważniejsze, które problemy istniejące w mieście wymagają szybkiego rozwiązania, co nas w podejmowanych dotąd przez władze miasta działaniach zadowala, a co nie.
  • Po trzecie, pozwala wskazać 5 priorytetowych, według nas, obszarów, wobec których oczekujemy najpilniejszych zmian.
  • Po czwarte, warto, bo mamy do tego prawo. A z praw warto korzystać.

Zatem do piór i klawiatur!

My już wypełniliśmy, wy możecie to zrobić online pod adresem tutaj

   

Komentarze


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *