środa, 7 lipca, 2021
Otwarty Sochaczew


RÓŻOWE SKRZYNECZKI – sposób na ubóstwo menstruacyjne

Jak często zastanawiasz się nad tym, że masz w gniazdku prąd? Albo, że z kranu leci bieżąca woda. W łazience…

By Otwarty Sochaczew , in HYDE PARK , at 7 lipca 2021 Tagi: , , ,

Jak często zastanawiasz się nad tym, że masz w gniazdku prąd? Albo, że z kranu leci bieżąca woda. W łazience jest mydło. Przyjmujemy to za pewnik – minimum, do którego każdy ma dostęp. Powszechny dostęp do tych podstawowych mediów uważamy za oczywisty. A co gdy chodzi o taki sam dostęp do bezpłatnych środków higieny osobistej w przestrzeni publicznej?

Okazuje się, że to już nie jest takie oczywiste. Czy wiesz, że badania pokazują, iż w Polsce aż 39% kobiet z ubogich domów musiało zrezygnować z zakupu produktów menstruacyjnych na rzecz innych domowych wydatków. Najprościej mówiąc – w Polsce blisko 500 000 kobiet nie stać na zakup podpasek i tamponów. Nie można nie odnieść wrażenia, że w naszym kraju mamy do czynienia z pewnym tabu menstruacyjnym. Rozmowy dotyczące tak naturalnych kwestii, jak biologia i funkcjonowanie organizmu są trudne i z reguły odbywają się”po cichu”. A przecież każda dojrzewająca dziewczynka musi być przygotowana na zmiany jakie zajdą w jej ciele i psyche oraz na to jak postępować czy zwyczajnie o siebie dbać w czasie menstruacji.

W ostatnim czasie coraz częściej słyszymy głos ze strony oddolnych inicjatyw walczących z wykluczeniem i tabu menstruacyjnym. W Polsce aż 1 na 6 dziewczynek opuszcza zajęcia w szkole z powodu braku dostępu do środków menstruacyjnych. Badania udowodniły, że to przykra codzienność wielu osób. Opuszczanie zajęć oznacza z kolei ograniczenie dostępu do edukacji i sprzyja pogłębianiu nierówności społecznych. Konieczne są działania jak „Różowa skrzyneczka„. Inicjatywy, które zajmują się rzetelną edukacją, umieszczają w przestrzeni publicznej skrzyneczki z darmowymi środkami higieny osobistej. W myśl zasady „weź jeśli potrzebujesz”, starając się o zniesienie tabu, którym obciążona jest w Polsce menstruacja, włączając do dyskusji zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Powinniśmy głośno mówić o potrzebie ekologicznych i zdrowych rozwiązań na czas miesiączki. Czy według Was tego rodzaju inicjatywy mają szanse powodzenia?

Otwarty Sochaczew sprzyja tego rodzaju inicjatywom i wystąpił z projektem, który mamy nadzieję, uzyska wymagane wsparcie i zostanie wdrożony w naszym mieście. Niezależnie od powyższego, zachęcamy instytucje publiczne, restauracje, sieci handlowe i inne tego rodzaju miejsca do umieszczania w przestrzeni dostępnej dla wszystkich środków higieny menstruacyjnej.

Komentarze


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *