piątek, 22 stycznia, 2021
Otwarty Sochaczew


Powódź… reklam w Sochaczewie.

Czy Sochaczew jest ładnym miastem? Czy możemy powiedzieć, że ma klimat i charakter? Co na to wpływa? Przestrzeń publiczna –…

By admin , in HYDE PARK , at 22 stycznia 2021 Tagi: , , , , , , , ,

Czy Sochaczew jest ładnym miastem? Czy możemy powiedzieć, że ma klimat i charakter? Co na to wpływa? Przestrzeń publiczna – temat szeroki i ważki. Dbanie o reprezentacyjne miejsca, te na pokaz, te sztandarowe, to jedno. Ważna to, ale absolutnie nie jedyna kwestia. O tym wszyscy wiemy. Tereny zielone – te również pełnią ogromnie ważne funkcje, nie tylko użytkowe, estetyczne, ale i zdrowotne. Temat ten poruszaliśmy już w innym naszym tekście.

A co powiecie o wszechobecnych szyldach, banerach i billboardach? Reklama dźwignią handlu… Handel i przedsiębiorczość są ważne, ale czy to znaczy, że wszyscy muszą reklamować się na płotach i ścianach? To problem każdego bodaj miasta i miasteczka w Polsce. Czy w dobie internetu nie wystarczy w sieci umieścić informacji o swoim biznesie? Czy ktoś w ogóle jest w stanie przeczytać tak dużą ilość tekstów napisanych drobną czcionką lub przyswoić te obrazy i piktogramy?

I kolejna sprawa – czy władze naszego miasta weryfikują legalność umieszczanych reklam? Nie bardzo… Co więcej, nie bardzo jest się do czego odnieść, gdyż Sochaczew nie ma przyjętego prawa, które regulowałoby te kwestie. W mieście obowiązuje rządowa Ustawa o Ochronie Krajobrazu, która ma charakter ogólny. Nie narzuca ona konieczności ustanawiania wykonawczych przepisów przez samorządy, ale wiele miast zmierzyło się z problemem i uchwaliło lokalne regulacje tworząc ujednolicony system informacji wizualnej i reklamowej. Mają szansę na uporządkowanie chaosu reklamowego. Uchwały o małej architekturze (do niej zalicza się wszelkie stojące szyldy, banery, billboardy) Sochaczew również nie posiada.

Charakter miasta, jego funkcje użytkowe, walory estetyczne to niezwykle ważne elementy. Tutaj mieszkamy, pracujemy, odpoczywamy. Przestrzeń, która nas otacza ma charakter niezbywalnego zasobu, o który należy dbać i którym powinno się świadomie zarządzać. Więcej, jeśli już ulegnie degradacji i zniszczeniu, bardzo trudno go przywrócić do dobrego stanu. Sochaczew wolny od powodzi reklam – jest to wyzwanie, które należy podjąć! Takie jest nasze zdanie. A jakie jest Wasze?

Komentarze


  • Zgadzam się bardzo! Uważam, że powinien ktoś zająć się ogólną estetyką Naszego Miasta.
    Jestem architektem wnętrz i projektantem elewacji i nie mogę przeżyć tego, co dzieje się wokół. Nic nie jest spójne – jedziemy przez chodaków, a tam jakieś odrealnione, kosmiczne latarnie przy drodze, które nie mają nic wspólnego z latarniami i stylem zachowanym w centrum miasta. Bloki malowane w cały świat, budynki poobklejane banerami i plakatami.
    Uważam, że wszystkie projekty elewacji bloków SMLW powinny byc akceptowane przez wykwalifikowane osoby w urzędzie. Nie powinno być takiej samowoli!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *