poniedziałek, 26 kwietnia, 2021
Otwarty Sochaczew


Odkryj z nami zapomniane historie Sochaczewa – pierwsze spacery już w maju

Wszystko wydaje się być dogadane. Nie może się nie udać. Staramy się trzymać emocje na wodzy, ale dla żadnego z…

By admin , in Działania , at 26 kwietnia 2021 Tagi: , , , , , ,

Wszystko wydaje się być dogadane. Nie może się nie udać. Staramy się trzymać emocje na wodzy, ale dla żadnego z nas nie jest to łatwe. Dziesiątki zebrań projektowych, dyskusje z historykami, analizy materiałów, szperanie w starych szufladach, przegląd archiwów nie mogą przecież pójść na marne. Czekamy i z niecierpliwością liczymy dni do pierwszego wydarzenia.

Spotykamy się w kwietniowe popołudnie przy krzyżu obok kolejki. Pogoda nastraja bardzo optymistycznie – nie mogliśmy wybrać lepszego terminu. Nie śpiewamy majówek ani nie łapiemy pokemonów, choć głównie z tego słynie pierwszy punkt, który zaznaczyliśmy na naszej mapie, mapie projektu „Sochaczew – historie zapomniane”.

Nas jest czworo, ale grupa, która zebrała się przy krzyżu jest znacznie większa. To pierwsza ekipa, która wspólnie z nami przespaceruje się po mieście, obejrzy miejsca na co dzień niedostępne, albo takie na które nikt do tej pory nie zwracał szczególnej uwagi.

Przy każdym punkcie zatrzymujemy się na kilka minut i opowiadamy historie, które nie są powszechnie znane wśród sochaczewian. Tajemnice, klątwy, zabójstwa – nawet my sami mamy ciarki, kiedy opowiadamy o niesamowitych wydarzeniach uczestnikom spaceru.

W niektórych miejscach mrozi krew w żyłach, w innych jest sentymentalnie, ale część historii szczerze rozbawia, więc są punkty, przy których stoimy w ciszy i takie, gdzie się wspólnie śmiejemy. Spacer trwa trzy godziny i mija nam wszystkim w mgnieniu oka. Podobno wyszedł bardzo ciekawie, dlatego wszyscy wracamy do domów jak na skrzydłach. Nie możemy doczekać się kolejnego spaceru „Sochaczew – historie zapomniane”, a ten planujemy już 9 maja (w niedzielę) o godzinie 11.00. Wszystkich, którzy chcieliby wziąć w nim udział, zapraszamy do wysyłania zgłoszeń na adres: otwarty.sochaczew@gmail.com z tytułem: SPACERY HISTORYCZNE. Odkryjmy wspólnie historie zapomniane.

Film z pierwszego spaceru

Uprzejmie dziękujemy partnerom projektu: Łukaszowi Popowskiemu, Marcinowi Prengowskiemu, Pawłowi Fijałkowskiemu i Andrzejowi Paluchowi, za wsparcie merytoryczne.

Komentarze


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *