środa, 4 sierpnia, 2021
Otwarty Sochaczew


Otwarcie pierwszego ogródka społecznego w Sochaczewie!

Pomysł zorganizowania ogródka społecznego, z którego mogliby bezpłatnie korzystać mieszkańcy sochaczewskich osiedli przypadł do gustu wszystkim działaczom grupy Otwarty Sochaczew,…

By Otwarty Sochaczew , in Ekologia , at 4 sierpnia 2021 Tagi: , , , , ,

Pomysł zorganizowania ogródka społecznego, z którego mogliby bezpłatnie korzystać mieszkańcy sochaczewskich osiedli przypadł do gustu wszystkim działaczom grupy Otwarty Sochaczew, choć od początku wydawał nam się trudny do zrealizowania. Dzięki zaangażowaniu pomysłodawców, przyjaciół naszej grupy i wielu osób, które również uznały projekt za interesujący, udało nam się wygospodarować teren sąsiadujący z placem zabaw Nivea, k. ul. Dywizjonu 303, przygotować go i opracować zasady działania ogródka. Otwarcie „Ogródka Społecznego KABACZEK” odbędzie się 21.08, o godzinie 10.00.

„Ogródek Społeczny Kabaczek – Otwarty Sochaczew” to projekt, którego celem jest łączenie społeczności wiejskiej i miejskiej zamieszkałej w gminie Sochaczew, a także zapewnienie tym społecznościom dobrostanu i komfortu. W czasie pandemii wielu mieszkańców podkreśla potrzebę kontaktu z przyrodą i naturą, a jednocześnie nie każdy ma taką możliwość. Zarówno mieszkańcy wsi, jak i miast coraz częściej chcą wdrażać zdrowy styl życia, a także korzystać z darów natury, które sami są w stanie zasiać. Niektórzy tworzą własne ogródki, inni sadzą rośliny w doniczkach na parapetach, ale my kierujemy się do szerokiego grona, tych, którzy nie mają odpowiedniej wiedzy i zasobów do samodzielnej uprawy warzyw i owoców. 

Główny cel to zapewnienie dobrostanu i komfortu ludziom, którzy nie mają łatwego dostępu do przyrody i możliwości uprawy warzyw i owoców. Kolejnym jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni do spotkań dla społeczności, która zmaga się zwłaszcza w czasach pandemii z problemem samotności, wyalienowania.

Chcemy promować zdrowy tryb życia, wzmacniać poczucie odpowiedzialności za dobro wspólne, jakim będzie ogródek, zmienić myślenie o wartości działań użytecznych publicznie, podkreślić rolę aktywizmu i zaangażowania.

Przygotowywaliśmy się przez kilka tygodni – rozmawiając i spotykając z gospodarzami i rolnikami, twórcami podobnych inicjatyw. Zorganizowaliśmy warsztaty, podczas których rozmawialiśmy min. o prowadzeniu ekologicznych upraw, permakulturze, kalendarzu wysiewu i sadzenia roślin, a także zdrowym odżywaniu i trybie życia w kontacie z naturą. 

Sam teren został posprzątany i ogrodzony, a teraz szykujemy się do wielkiego otwarcia. Do udziału w wydarzeniu zaplanowanym na 21.08 (sobota), od godziny 10.00 zapraszamy wszystkich zainteresowanych mieszkańców. Zabierzcie ze sobą przyjaciół, rodzinę, dzieciaki. Wiek nie gra roli. Liczy się zaangażowanie. Potrzebujemy Waszego wsparcia w przygotowaniu pierwszych grządek – zabierzcie ze sobą młotki, gwoździe i inne materiały które mogą być przydatne do zbijania desek, a my gwarantujemy możliwość spędzenia czasu na działaniach ważnych społecznie, nawiązania ciekawych kontaktów, inspirujących rozmów i skosztowania smakołyków.

Zapraszamy 21.08.2021 i jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do wsparcia tematu.

Dofinansowano ze środków Program „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Porozumienia Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego

Komentarze


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *