wtorek, 4 stycznia, 2022
Otwarty Sochaczew


Otwarty Sochaczew aktywnie wspiera projekt „Zdobywać szczyty”, aktywizujący dzieci z pieczy zastępczej i osoby z niepełnosprawnościami

Już od jakiegoś czasu w naszym mieście dzieje się coś ważnego, choć trudno to dostrzec, bo dzieje się w  świecie,…

By Otwarty Sochaczew , in Edukacja , at 4 stycznia 2022 Tagi: , , , ,

Już od jakiegoś czasu w naszym mieście dzieje się coś ważnego, choć trudno to dostrzec, bo dzieje się w  świecie, do którego rzadko kiedy zaglądamy i o którym mało wiemy – w świecie usamodzielniających się wychowanków pieczy zastępczej.

Każdy z nas zna mniej więcej taki obrazek: małe, niespełna kilkuletnie dziecko ze łzami w oczach, które szuka domu. Takie historie dzieci wychowujących się bez rodziców  zawsze nas poruszają, pobudzają do aktywności, zrobienia datku na jakąś fundację lub udziału w zbiórce dla domu dziecka. I dobrze.

Każde dziecko jednak kiedyś dorasta.  Próżno zaś szukać bilbordów, postów i wzruszających zdjęć przedstawiających wchodzących w dorosłe życie nastolatków, którzy opuszczają pieczę zastępczą bez rodzinnego zaplecza, z trudnym dzieciństwem w bagażu podręcznym i niewielką zapomogą socjalną w kieszeni. Gdzie idą, co robią, jak sobie radzą, z jakim odbiorem spotykają się w swojej lokalnej społeczności i jak postrzega ich rynek pracy? Tych pytań w przestrzeni publicznej nikt nie zadaje.

Tymczasem problematyka usamodzielnienia wychowanków pieczy zastępczej zarówno tej instytucjonalnej jak i rodzinnej pełna jest mało optymistycznych statystyk, stereotypów i niewidzialnego wykluczenia. Odsetek usamodzielnionych osób z tej grupy korzystających ze świadczeń pomocy społecznej lub statusu osoby bezrobotnej wynosił w latach 2012–2013 odpowiednio: 23,1% i 31,2% (Najwyższa Izba Kontroli 2014).

A ponieważ kwestie społeczne są dla nas bardzo ważne, nie mogło nas zabraknąć w realizowanym przez działające na naszym lokalnym terenie Stowarzyszenie na rzecz pieczy zastępczej Stacja Dom projekcie „Zdobywać szczyty”, którego głównym celem jest wspieranie wychowanków pieczy zastępczej i ich opiekunów w procesie usamodzielniania.

Projekt ten jest zaplanowany na prawie półtora roku i składa się z szeregu działań od warsztatów dla wychowanków pieczy zastępczej i ich opiekunów oraz zajęć integracyjnych, przez stworzenie punktu konsultacyjnego i programu stażowego, po wyjazd integracyjno – terapeutyczny. Bardzo ważnym elementem tego projektu jest oddanie głosu samym wychowankom pieczy zastępczej i zachęcenie ich do samorzecznictwa, tak by mogli, w bezpieczny i komfortowy dla nich sposób, opowiedzieć o sobie, swoich radościach i smutkach, ale przede wszystkim o swoich potrzebach  związanych z wchodzeniem w dorosłość. 

A co może być lepszym środkiem do opowiedzenie o sobie niż teatr? Otwarty Sochaczew jako oficjalny partner tego projektu zaprosił więc chętnych wychowanków pieczy zastępczej do Grupy Teatralnej Kurtyna, gdzie wraz z osobami z niepełnosprawnością, będą mogli pracować nad kolejną sztuką, w której wspólnie opowiedzą o swoich światach. Już wiemy, że będzie to coś niezwykłego i nie chodzi tu tylko o samo przedstawienie jako efekt końcowy, ale również o drogę, która nas do tego efektu zaprowadzi. Magia, która dzieje się na scenie i miała okazję zadziałać w przypadku spektaklu „Mały Książę” jest bowiem tylko namiastką tej, która dzieje się za kurtyną, w czasie prac nad scenariuszem i prób. To tam nasi aktorzy mierzą się ze sobą i z historią, którą chcą opowiedzieć, przekraczając własne granice.

Trzymajcie za nas kciuki, ale przede wszystkim nadstawcie uszu by usłyszeć, zrozumieć i mądrze wspierać tych, którzy tego potrzebują.

Cały projekt „Zdobywać szczyty” jest realizowany dzięki dofinansowaniu z programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego ze środków EOG  i  więcej o nim znajdziecie na www.stacjadom.org.

Komentarze


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *