wtorek, 21 maja, 2024
Otwarty Sochaczew


To było spotkanie pisarką, kulturoznawczynią, ale przede wszystkim z prawdziwą aktywistką -Natalią Judzińską

Projekt „Łoskot Kulturalny” to inicjatywa stowarzyszenia Otwarty Sochaczew i kawiarni Łoskot Cafe, mająca na celu wzbogacenie kulturalnego krajobrazu Sochaczewa. Celem…


Projekt „Łoskot Kulturalny” to inicjatywa stowarzyszenia Otwarty Sochaczew i kawiarni Łoskot Cafe, mająca na celu wzbogacenie kulturalnego krajobrazu Sochaczewa. Celem projektu jest zapraszanie wybitnych postaci ze świata kultury i sztuki, aby dzielili się swoimi doświadczeniami, opowieściami i pasją z lokalną społecznością. Dzięki temu mieszkańcy Sochaczewa mają niepowtarzalną okazję poznać osobiście pisarzy, aktorów, reżyserów, performerów, dziennikarzy i innych twórców.

„Łoskot Kulturalny” to nie tylko okazja do poznania znanych twórców, ale również platforma do wymiany myśli i poglądów, a także inspiracja do własnych działań twórczych. Projekt ma na celu budowanie więzi między artystami a społecznością Sochaczewa, wspieranie lokalnej kultury oraz promowanie aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym miasta.

W czasie ostatniego spotkania mieliśmy przyjemność gościć Natalię Judzińską – pisarkę, kulturoznawczynię oraz aktywistkę związaną między innymi z Grupą Granica. W zeszłym roku miała miejsce premiera jej książki „Po lewej stronie sali”. Jest także jedną z autorek zbioru reportaży „Kwestia charakteru. Bojowniczki Getta Warszawskiego„. Podczas spotkania, prócz rozmowy o jej nowej książce, mieliśmy okazję poruszyć mnóstwo bardzo ciekawych wątków: od wypraw do Izraela w celu zbierania materiałów, wznowienia „Sublokatorki” Hanny Krall i jej prośby, aby Natalia napisała posłowie do powieści; „haskali”, czyli żydowskiego oświecenia, „skryptów zagładowych”; portalu wearemonitoring.org.pl. Zaciekawiły nas historie o aktorach pomagających na granicy oraz wiele innych tematów, które rozbawiły, wzruszyły, skłoniły do refleksji. Spotkanie trwało prawie 3 godziny i czuliśmy, że mogłoby się nie kończyć.

Komentarze


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *