poniedziałek, 10 czerwca, 2024
Otwarty Sochaczew


Żegnamy Kino Mazowsze

Za kilka dni mieszkańcy Sochaczewa żegnają się z bardzo ważnym elementem swojej lokalnej kultury. Kino Mazowsze, które przez dziesięciolecia pełniło…

By Otwarty Sochaczew , in Bez kategorii , at 10 czerwca 2024 Tagi: , ,

Za kilka dni mieszkańcy Sochaczewa żegnają się z bardzo ważnym elementem swojej lokalnej kultury. Kino Mazowsze, które przez dziesięciolecia pełniło rolę jedynego kina w mieście, oficjalnie kończy swoją działalność. Smutne jest, że kino, które było się symbolem lokalnej rozrywki i kulturalnych spotkań, zamyka swoje drzwi na zawsze.

Początki Mazowsza sięgają lat sześćdziesiątych, kiedy to obiekt został wybudowany przez Zakłady Chemitex. Był wtedy jednym z najnowocześniejszych tego typu budynków w Polsce. Przez lata kino pełniło rolę centrum życia kulturalnego Sochaczewa, oferując mieszkańcom nie tylko najnowsze premiery filmowe, ale także organizując różnorodne wydarzenia kulturalne, wystawy plakatów i spotkania z twórcami filmowymi. Było to miejsce, w którym sochaczewianie różnych pokoleń mogli się spotykać, wspólnie działać i uczestniczyć w życiu kulturalnym miasta. Z biegiem czasu kino stało się również platformą edukacyjną, oferując specjalne pokazy dla szkół, retrospektywy filmowe i wykłady. W ten sposób Mazowsze nie tylko bawiło, ale również uczyło i inspirowało kolejne pokolenia mieszkańców naszego miasta.

Niestety ostatnie lata nie rozpieszczały  kulturalnego spotu w centrum dzielnicy Chodaków. Czy to niedawna pandemia czy mniejsze zainteresowanie lokalnej społeczności uczestnictwem w kulturze, a może rosnące koszty działalności sprawiły, że właściciel kina podjął taką decyzję?

Dla nas jest to smutna wiadomość, ponieważ Sochaczew powinien rozwijać swoją bazę kulturalną, a nie ją ograniczać. Uważamy, że lokalne władze mogłyby wykorzystać salę dla twórczych i kreatywnych inicjatyw. Z taką przestrzenią możliwości są nieograniczone. Mamy nadzieję, że budynek po Kinie Mazowsze nie popadnie w ruinę i nie zostanie sprzedany prywatnym inwestorom, jak to dotychczas działo się w przypadku większości sochaczewskich nieruchomości.

Komentarze


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *