poniedziałek, 27 czerwca, 2022
Otwarty Sochaczew


Kurtyna w górę po raz drugi

Teatr „Kurtyna” i w tym roku na początek wakacji przygotował premierę spektaklu, tym razem we współpracy ze Stacją Dom. Tytuł…

By Otwarty Sochaczew , in Kultura , at 27 czerwca 2022 Tagi: , , , , , , , ,

Teatr „Kurtyna” i w tym roku na początek wakacji przygotował premierę spektaklu, tym razem we współpracy ze Stacją Dom.

Tytuł spektaklu „Dla wszystkich starczy miejsca” jest cytatem z utworu Edwarda Stachury – polskiego poety, outseidera i nadwrażliwca. To jego „Pieśń na wyjście” wybrzmiała na koniec spektaklu, niosąc nakaz przyjęcia „pod dach nieba” wszystkich bez wyjątku, nie tylko tych stereotypowo uznawanych za wartościowych czy udanych. Aktorzy, słowami poetów, takich jak Różewicz, Cummings czy Borzymowska, oraz osób z niepełnosprawnościami piszących wiersze, mówili o świadomości bycia innym, dziwnym, o marzeniach, które dodają odwagi, ale także o odrzuceniu i potrzebie akceptacji.

Poza słowami przemawiały do odbiorców: obrazy miasta – świata, który jest polem eksperymentu – życia ludzi, nieprzygotowanych do odgrywanej roli i uczących się jej przez wszystkie lata, oraz muzyka grana na żywo, skomponowana specjalnie do sztuki – dźwiękami oddająca silne emocje, często przez ludzi z różnych powodów ukrywane.

Wartość tego przedstawienia to nie tylko efekt artystyczny i myśl przewodnia, ale przede wszystkim radość, jaką daje występowanie i wyrażanie siebie aktorom-amatorom. Dla osób z niepełnosprawnościami Teatr „Kurtyna” jest często jedynym miejscem, w którym realizują swoje pasje artystyczne, a grupa aktorska jedną z nielicznych grup lub jedyną grupą, do której należą.

Dlatego tak ważne jest dla nich poczucie, że ktoś ich ogląda, a nawet podziwia. Dlatego tak cieszą się z zapełnionej sali kina ODEON. Widzowie, dziękujemy Wam bardzo, że dopisaliście! Do zobaczenia za rok!

Zdjęcia: Marta Sajdak https://www.studiotuitam.com/

Komentarze


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *