środa, 24 lutego, 2021
Otwarty Sochaczew


Kurtyna w górę! Tworzymy grupę teatralną dla osób z niepełnosprawnością

Dzisiejszy świat COVID-19 , to miejsce nieprzyjazne dla istoty społecznej, jaką jest człowiek. Z każdej strony słyszymy: nie podchodź, nie…

By admin , in Kultura Równość , at 24 lutego 2021 Tagi: , , , , ,

Dzisiejszy świat COVID-19 , to miejsce nieprzyjazne dla istoty społecznej, jaką jest człowiek. Z każdej strony słyszymy: nie podchodź, nie dotykaj, nie pożyczaj, siedź w domu. Człowiek dla człowieka stał się największym złem. Źle z tym czujemy się my, dorośli ludzie, którzy podobno rozumieją otaczający świat. Znacznie trudniej jest młodzieży pozbawionej naturalnych kontaktów międzyludzkich, które miały za zadanie wprowadzać i uczyć dorosłego życia. Jeszcze gorzej czują się dzieci, które wiedzą, ale nie rozumieją reguł i zasad narzuconych przez pandemię.

O nas / o nich się mówi i pisze  w mediach. Dziesiątki porad i artykułów na każdym portalu. Jak przetrwać czas pandemii? Jak nie stracić nadziei? Jak…? Jak…? Jak…? W natłoku tytułów i nagłówków tylko kilka razy natknęliśmy się na słowa skierowane do ludzi niepełnosprawnych, ludzi którzy na co dzień są izolowani i spychani na margines społeczny. Dziś całkiem zapomniani, bo dla nich państwo nie przygotowało żadnego wsparcia.

Jeszcze rok temu mieli możliwość życia wśród innych – szkoły, Warsztaty Terapii Zajęciowej czy Środowiskowy Dom Samopomocy. I to tylko dla części z Nich, bo dla reszty nie ma miejsc w żadnych państwowych instytucjach.

Metropolie, które dbają o swoich mieszkańców podejmują próby aktywizacji osób z niepełnosprawnościami, m.in. ośrodki pomocy osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom. Niestety oferta naszego miasta dla dorosłych jest niewystarczająca. Zgłaszają to rodzice i sami dorośli niepełnosprawni.

Postanowiliśmy więc wziąć sprawy w swoje ręce i podjąć działania aktywizujące niepełnosprawne osoby dorosłe. Zrodził się pomysł na TEATR. Poszukiwania aktorów nie trwały długo. Nasi artyści i ich rodzice, chętnie przyłączyli się do naszego projektu.

W czwartek 18 lutego w sali teatralnej szkoły Akademia Prymusa (udostępnionej dzięki uprzejmości dyrekcji) narodził się sochaczewski teatr „Kurtyna”.

Pod okiem terapeutów i osób związanych z teatrem, siedmioro młodych ludzi rozpoczęło swoją wielką przygodę z teatrem. Ich towarzyszem będzie „Mały Książę” (autorstwa Antoine’a de Saint – Exupery’ego). Chłopiec, który podobnie jak Oni, nie zawsze rozumie otaczający świat, a próby wyjaśnienia go przez dorosłych, nie zawsze przynoszą oczekiwane odpowiedzi.

Pierwsza próba już za nami. Było pięknie. Młodzi ludzie nie kryli szczęścia z możliwości spotkania się z innymi ludźmi, a rodzice patrzyli z dumą, czasem zaskoczeniem, na aktorskie zdolności swych dzieci. Dla Wszystkich nas był to czas radości i prawdziwego, nieudawanego szczęścia. I chociaż przed nami jeszcze wiele prób, to wszystkich Was zapraszamy już na nasz planowany spektakl do Kina Odeon. Premierę planujemy pokazać Państwu w czerwcu 2021 roku. A do tego czasu ,„może to trywialne, ale w teatrze nie zawsze chodzi o sam spektakl. Czasami ważniejsze jest spotkanie”.

Dziękujemy Partnerom projektu: M4 Real Estate, Kino Odeon, Akademia Prymusa.

foto: Robert Pasztor /Próba grupy teatralnej KURTYNA z Sochaczewa/

Komentarze


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *