piątek, 30 kwietnia, 2021
Otwarty Sochaczew


Odpowiedź mieszkańców na przesadzenie drzew przy bulwarach przez władze miasta

Nie tak dawno władze miasta wykarczowały prawie cały teren nad Bzurą, nie przeprowadzając przy tym konsultacji i nie uwzględniając niezwykle…

By admin , in Ekologia , at 30 kwietnia 2021 Tagi: , , , , , ,

Nie tak dawno władze miasta wykarczowały prawie cały teren nad Bzurą, nie przeprowadzając przy tym konsultacji i nie uwzględniając niezwykle ważnego, w tym przypadku, interesu społecznego. Choć jest to ważny element podejmowania realizacji tego typu działań, nikt nie uwzględnił potrzeb lokalnej społeczności i tak duży teren zielony zniknął prawie z dnia na dzień z mapy Sochaczewa.

Decyzja ta była bardzo niekorzystna dla mieszkańców, a możliwość naprawienia tego stanu rzeczy jest tylko jedna. To nasadzenia nowych drzew, które w przyszłości wyrosną na tyle, że zapewnią ludziom cień i chłód, a przyrodzie same korzyści, sprawią, że bulwary znowu będą przyjaznym miejscem rekreacyjnym. Ponieważ traktujemy ten obszar, jako przestrzeń dla wszystkich mieszkańców, chcielibyśmy, aby miejsce odzyskało swój dawny charakter.

Do niedawna zewsząd słyszeliśmy, że władze miasta chcą, aby bulwary pozostały bez drzew, ponieważ jest to teren zalewowy, na którym nic nie można sadzić i budować. Po głębszej analizie i rozmowach z ekspertami okazuje się, że nasadzenia w takim miejscu są możliwe, a na ekosystem zdecydowanie gorzej wpływa sama wycinka. Oczywiście nie wszystkie gatunki drzew są tu odpowiednie, ale istnieją takie, które nie tylko doskonale sprawdzają się w podmokłej glebie, ale także pozwalają regulować poziom wody.

Podczas sadzenia sochaczewianie oczywiście wzięli pod uwagę wszystkie znane okoliczności, odległość od wału i betonowej drogi, itd.  Obecnie w związku z brakiem lub niewystarczającą liczbą miejsc  do  sadzenia  roślin,  w  tym  drzew,  na  terenach wielu  miast coraz częściej  koniecznością  staje  się  sadzenie  ich  w sąsiedztwie sieci lub na nich (tu znakomitym przykładem jest miasto Łódź). Postęp technologii wykonania instalacji jest na tyle zaawansowany, że cechuje się bardzo dużą wytrzymałością rur i kabli umożliwiając koegzystencję instalacji i systemu korzeniowego drzewa.

Doceniając fakt, że drzewa nie zostały wyrzucone, ale przesadzone w inne miejsce przy bulwarach, mamy nadzieję, że lokalne władze będą w stanie wyznaczyć obszary przy rzece, na których są możliwe nowe nasadzenia. Bardzo chętnie zainicjujemy społeczną akcję zadrzewiania bulwarów tak, aby zarówno mieszkańcy, jak i włodarze Sochaczewa byli usatysfakcjonowani, a miasto mogło rozwijać przestrzenie zielone.

Miejsce nasadzeń społecznych
Miejsce przesadzenia drzew przez władze miasta

Komentarze


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *