poniedziałek, 25 marca, 2024
Otwarty Sochaczew


Debata na burmistrza Sochaczewa – podsumowanie i pytania do osób kandydujących od mieszkańców naszego miasta

PYTANIA OGÓLNE Partycypacja publiczna i współpraca z organizacjami pozarządowymi Ekologia i Zdrowie Publiczne Reagowanie na katastrofę klimatyczną i zarządzanie zasobami…


PYTANIA OGÓLNE

Partycypacja publiczna i współpraca z organizacjami pozarządowymi

  1. W jaki sposób zamierza Pan/Pani współpracować z niezależnymi inicjatywami oddolnymi i organizacjami pozarządowymi działającymi w Sochaczewie, aby włączyć je w proces decyzyjny i realizację projektów miejskich bez konieczności uzyskania patronatu burmistrza miasta, tak jak to jest obecnie ? Jakie mechanizmy i platformy dialogu planuje Pan/Pani utworzyć,  aby przełamać „bańkę informacyjną” i zapewnić szerokie spektrum opinii i pomysłów w procesie decyzyjnym miasta i umożliwić efektywną współpracę?
    • TOMASZ ERTMAN: W jaki sposób zamierza Pan/Pani współpracować z niezależnymi inicjatywami oddolnymi i organizacjami pozarządowymi działającymi w Sochaczewie, aby włączyć je w proces decyzyjny i realizację projektów miejskich bez konieczności uzyskania patronatu burmistrza miasta, tak jak to jest obecnie ? Jakie mechanizmy i platformy dialogu planuje Pan/Pani utworzyć, aby przełamać „bańkę informacyjną” i zapewnić szerokie spektrum opinii i pomysłów w procesie decyzyjnym miasta i umożliwić efektywną współpracę? *Najlepszy jest bezpośredni kontakt. Do pozyskania opinii służą konsultacje ale aktywność mieszkańców jest w nich minimalna. Jeżeli chodzi o patronat Burmistrza będą nim obejmowane tylko wydarzenia najwyższej rangi. Projekty będą mogły być realizowane bez patronatu ale muszą być ustalone ich szczegóły z odpowiednimi władzami i udzielona musi być zgoda.
  2. Jakie są Pana/Pani plany dotyczące transparentności decyzji i działań podejmowanych przez urząd miasta, aby mieszkańcy mieli wgląd i mogli aktywnie uczestniczyć w życiu publicznym Sochaczewa?
    • TOMASZ ERTMAN: Wystarczy postępować zgodnie z prawem. Jest BIP, będą relacje z obrad Rady Miejskiej.
    • JOANNA NIEWIADOMSKA-KOCIK: Zanim podejmiemy rozmowy o nowych pomysłach na aktywny udział mieszkańców w życiu publicznym, co jest bardzo cenne, warto przede wszystkim zachęcić, by osoby zainteresowane korzystały z już istniejących narzędzi, a w rękach mieszkańców jest ich wiele. Projekty uchwał, planów i strategii konsultowane są od lat poprzez portal https://konsultacje.sochaczew.pl/. Sochaczewianie czynnie uczestniczą w zgłaszaniu pomysłów i promocji projektów poddawanych potem pod głosowanie w ramach Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego. W Sochaczewie działa Sochaczewska Rada Sportu, Rada Działalności Pożytku Publicznego, Młodzieżowa Rada Miasta, Rada Seniorów. Sesje rady miasta są otwarte dla publiczności i transmitowane w internecie. O pracy UM regularnie informują media współpracujące z Referatem Komunikacji Zewnętrznej UM, w tym radio Sochaczew w audycji Puls Miasta. Co roku burmistrz organizuje spotkania w dzielnicach, na które przyjść może każdy, zadać dowolne pytanie, zwrócić uwagę czy podpowiedzieć ciekawe rozwiązanie. Dużą rolę w zbieraniu opinii o działaniach władz miasta, odgrywają komentarze na FB i pod tekstami zamieszczanymi na lokalnych portalach. To także ciekawe narzędzie badawcze, pozwalające na bezpośrednią interakcję z mieszkańcami. Oczywiście, we współpracy z radnymi i NGO, warto katalog tych narzędzi rozszerzać. I jako burmistrz będę to czyniła.
  3. Czy rozważa Pan/Pani wprowadzenie większej przejrzystości w działaniach Rady Miasta, na przykład poprzez otwieranie sesji dla publiczności (nie tylko nagrania)?
    • TOMASZ ERTMAN: Tak, dlatego zaproponuję Radzie Miejskiej żeby jej obrady odbywały się w godzinach popołudniowych.
    • JOANNA NIEWIADOMSKA-KOCIK: Sesje rady miasta są otwarte dla publiczności. Nie ma w tym względzie żadnych ograniczeń. W sesjach biorą udział dziennikarze, mieszkańcy zainteresowani konkretnym tematem omawianym w czasie obrad. Jedynym ograniczeniem, wynikającym z zaleceń PSP, jest pojemność sali, której ze względów bezpieczeństwa (np. konieczność sprawnej ewakuacji) nie wolno przekraczać.

Ekologia i Zdrowie Publiczne

  1. Jakie kroki planują Państwo podjąć, aby skuteczniej walczyć z problemem zanieczyszczenia powietrza w Sochaczewie, szczególnie w kontekście nielegalnego palenia śmieci i słabej jakości węgla dostarczanego mieszkańcom? Jakie działania zamierzacie podjąć, aby edukować mieszkańców na temat ekologicznych i zdrowych metod ogrzewania domów, zwłaszcza wśród rodzin o niższych dochodach?
    • TOMASZ ERTMAN: Edukacja, monitoring, pomoc i na końcu karanie.
  2. W jaki sposób zamierzacie zreformować praktyki pielęgnacji drzew w mieście, aby zapobiegać ich niepotrzebnemu niszczeniu i umieraniu, a jednocześnie wspierać nasadzenia, które mają realne szanse na przetrwanie?
    • TOMASZ ERTMAN: Musi być zachowana równowaga. Część drzew choćby z powodów bezpieczeństwa musi być zlikwidowana dlatego będę preferował gatunki niskopienne (odpowiednio przycinane brzozy i wierzby) o szerokich dających cień koronach.
  3. Czy istnieją w państwa planowanych przedsięwzięciach określone działania dotyczące rozwoju terenów zielonych w Sochaczewie, takie jak np. rozwój przestrzeni parkowych? W jaki sposób planuje Pan/Pani zadbać o estetykę miasta i stworzenie przestrzeni przyjaznej dla mieszkańców? Czy przewiduje Pan/Pani wprowadzenie ustawy krajobrazowej regulującej min. zasady umieszczania reklam w przestrzeni miejskiej?
    • TOMASZ ERTMAN: O swoich planach „zazieleniania” i „ukolorowania” Sochaczewa napisałem w 13 Tezach Ertmana. Jeśli chodzi o ustawę krajobrazową to jestem za. Oczywiście w debacie na jej temat trzeba się oprzeć o doświadczenia innych miast oraz opinię uznanych architektów, urbanistów, artystów, ruchów miejskich itp.    
  4. Biorąc pod uwagę istniejące ograniczenia dotyczące ilości i częstotliwości przyjmowania odpadów gabarytowych, gruzu, mebli, telewizorów, opon i innych trudnych do zutylizowania materiałów w PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) w Sochaczewie, które prowadzą do nielegalnego składowania tych odpadów w lasach i rzekach, czy planuje Pan/Pani znieść lub zrewidować te limity? Jakie inne kroki zamierza Pan/Pani podjąć, aby usprawnić system gospodarowania odpadami wielkogabarytowymi i poprawić świadomość ekologiczną mieszkańców?
    • TOMASZ ERTMAN: Tak, planuję zrestrukturyzować pracę PSZOK.
  5. Wszyscy Kandydaci w swoich programach zapowiadają dbałość o czystość naszego miasta i o ekologię. Po zakończeniu kampanii wyborczej pozostanie kilkaset banerów Komitetów Wyborczych i ich kandydatów. Jako nowo wybrany Burmistrz naszego miasta jakie zaproponowałby Pan/Pani rozwiązania i działania recyclingowe do wykorzystania takiej ilości płacht banerów.
    • TOMASZ ERTMAN: Moje banery są już zamówione i będą wykorzystane jako materiał izolacyjny przy budowie domu. Wiem, że zainteresowane banerami są schroniska dla zwierząt. Mam nadzieję, że kandydaci mówiący o ekologii potrafią bezkonfliktowo dla środowiska pozbyć się swoich banerów. Jeśli chodzi o liczbę banerów to szacuję ją raczej na kilka tysięcy niż kilkaset.

Reagowanie na katastrofę klimatyczną i zarządzanie zasobami wodnymi

  1. W kontekście wydarzeń z czerwca 2019 roku w Skierniewicach, gdzie mieszkańcy doświadczyli braku dostępu do wody, w obliczu narastającego kryzysu klimatycznego, który objawia się m.in. długotrwałymi okresami suszy i zmniejszającymi się zasobami wodnymi, jakie konkretnie strategie i działania zamierza Pan/Pani podjąć, aby zwiększyć odporność Sochaczewa na te zmiany?
    • TOMASZ ERTMAN: Najlepszą metodą jest wysoka jakość wody w sochaczewskich rzekach, o którą powiaty nad nimi leżące powinny wspólnie zadbać. M.in. zwalczając tych, którzy wodę zanieczyszczają. Dobrze by było zapewnić awaryjny dostęp do wód wgłębnych wykorzystywanych tylko w sytuacji kryzysowej.
  2. Jakie inicjatywy planuje Pan/Pani wdrożyć, aby zwiększyć świadomość ekologiczną mieszkańców, promować oszczędzanie wody i stosowanie rozwiązań zrównoważonych, takich jak systemy gromadzenia deszczówki, zielone dachy, czy przyjazne środowisku technologie irygacyjne w miejskich przestrzeniach zielonych? Czy w planach miasta są projekty mające na celu optymalizację zarządzania zasobami wodnymi i adaptację do zmieniających się warunków klimatycznych?
    • TOMASZ ERTMAN: Nie znam planów miasta dotyczących optymalizację zarządzania zasobami wodnymi. Jest wiele efektywnych rozwiązań, które można wykorzystać tylko trzeba przypilnować projektantów żeby je zastosowali choćby podczas remontów czy budowie nowych dróg. Do tych rozwiązań należy dołożyć działania edukacyjne prowadzone podczas sochaczewskich imprez plenerowych.

Wsparcie dla uchodźców i integracja społeczna

  1. W kontekście aktualnej sytuacji geopolitycznej i napływu uchodźców wojennych z Ukrainy do Sochaczewa, jakie szczegółowe strategie i programy wsparcia planuje Pan/Pani implementować, aby ułatwić im adaptację i integrację?
    • TOMASZ ERTMAN: Z tego co obserwuję integracja i adaptacja ludności ukraińskiej w Sochaczewie jest prawidłowa. Bardziej odpowiedzialnym za te programy jest Starostwo Powiatowe, które na ten cel otrzymuje dotacje.
  2. Czy w planach są inicjatywy takie jak uruchomienie punktów informacyjnych oferujących wsparcie prawne, językowe oraz psychologiczne, tworzenie bezpiecznych przestrzeni dla dzieci z możliwością opieki i zajęć edukacyjnych prowadzonych przez animatorów, czy też programy pracy ulicznej (street work) mające na celu dotarcie i niesienie pomocy najbardziej potrzebującym?
    • TOMASZ ERTMAN: Z pewnością kontakt z FOS będzie jednym z działań opieki społecznej. Obawiam się jednak, że jest to w gestii Starostwa Powiatowego.
  3.  Jak zamierza Pan/Pani angażować lokalne organizacje pozarządowe i wolontariuszy w realizację tych działań, aby zapewnić skuteczne i zróżnicowane wsparcie dla uchodźców?
    • TOMASZ ERTMAN: Przede wszystkim nie będę im przeszkadzał w działaniu, a jak będę w stanie pomóc, to pomogę.

Bezpieczeństwo mieszkańców w kontekście konfliktu w Ukrainie

  1. Biorąc pod uwagę trwający konflikt w Ukrainie i jego potencjalny wpływ na bezpieczeństwo w regionie, jakie konkretnie środki bezpieczeństwa i plany awaryjne zamierza Pan/Pani wdrożyć w Sochaczewie, aby zapewnić ochronę mieszkańców? Czy planowane są inicjatywy takie jak: organizacja szkoleń z zakresu samoobrony i pierwszej pomocy dla mieszkańców, rozwój systemów ostrzegania i komunikacji kryzysowej, wzmacnianie współpracy z lokalnymi służbami ratunkowymi i porządkowymi, czy też przygotowanie specjalnych punktów ewakuacyjnych i schronów? Jakie działania są przewidziane, aby zwiększyć świadomość i gotowość społeczeństwa na różne scenariusze związane z bezpieczeństwem?
    • TOMASZ ERTMAN: Pisałem już o tym aspekcie w swoich 13 Tezach. Żeby cokolwiek na ten temat powiedzieć muszę poznać dokumenty i procedury, które powinny być w UM.
  2. W kontekście wyposażenia i dostosowania schronów do potrzeb bezpieczeństwa, czy Pan/Pani planuje przegląd i ewentualną modernizację istniejącej infrastruktury schronów, w tym przywrócenie niezbędnych elementów takich jak śluzy, które zostały zdemontowane w niektórych lokalizacjach, na przykład na Boryszewie?
    • TOMASZ ERTMAN: Przedstawiłem ten problem w swoich 13 Tezach.
  3. Jak Pan/Pani zamierza współpracować z lokalnymi służbami ratunkowymi i porządkowymi w zakresie przygotowania i zarządzania schronami, aby maksymalnie zwiększyć ich efektywność i gotowość na wypadek różnych scenariuszy bezpieczeństwa?
    • TOMASZ ERTMAN: Pisałem już o tym aspekcie w swoich 13 Tezach. Żeby cokolwiek na ten temat powiedzieć muszę poznać dokumenty i procedury, które powinny być w UM.

Dziedzictwo Kulturowe

  1. Jakie działania planuje Pan/Pani podjąć, aby uhonorować i przywrócić pamięć o ponad 600-letniej historii przeważającej społeczności żydowskiej w Sochaczewie by zachować dziedzictwo kulturowe sochaczewskich Żydów? Czy brana jest pod uwagę np. współpraca z lokalnymi NGO’sami lub instytucjami takimi jak muzeum Polin lub Muzeum Getta w Warszawie?
    • TOMASZ ERTMAN: Taka współpraca jest brana pod uwagę. Sprawami historycznymi powinno zająć się nasze muzeum. Z pewnością można stworzyć dział w muzeum poświęcony tej społeczności etnicznej. Niewątpliwie powinno się przypomnieć osobę Bernarda Kampelmachera.
  2. Jak zamierza Pani/Pan promować i integrować bogate dziedzictwo kulturowe Sochaczewa, uwzględniające nie tylko historię związaną z I i II wojną światową, ale również wielokulturowe aspekty przeszłości regionu, w działaniach związanych z ochroną i promocją lokalnych zabytków?
    • TOMASZ ERTMAN: Lokalnych zabytków mamy już bardzo mało i pisałem już o nich. Z pewnością, na miarę możliwości finansowych bym zlecił jak najdokładniejsze rozpoznanie archeologiczne terenu miasta.

Infrastruktura i Rozwój Miejski

  1. W związku z ambitnymi planami modernizacji głównych arterii komunikacyjnych w Sochaczewie, jakie środki i strategie zamierza Pani/Pan przyjąć, aby zadbać również o stan mniejszych, osiedlowych ulic, które często pozostają zaniedbane i wymagają pilnych remontów? Czy w planach rozwoju infrastruktury drogowej przewiduje Pani/Pan również inwestycje na terenach mniej eksponowanych, co przyczyniłoby się do poprawy jakości życia lokalnych społeczności i zwiększenia bezpieczeństwa wszystkich użytkowników drogi?
    • TOMASZ ERTMAN: Trasa Północ-Południe to zapowiedzi bez pokrycia. Inne rozwiązanie zaprezentowałem w swoich 13 Tezach. Po objęciu stanowiska burmistrza dokonam osobistego audytu dróg miejskich i wtedy podejmę decyzję. Z pewnością chciałbym żeby wyremontowane były ulice: Kolejowa, Wojska Polskiego (od Ziemowita do 15 Sierpnia), Bojowników (cała) oraz w miarę możliwości te o najgorszej nawierzchni i znaczeniu dla Sochaczewa.
  2. Biorąc pod uwagę, że wielu mieszkańców Sochaczewa i okolicznych miejscowości dojeżdża do pracy do Warszawy i innych pobliskich miast, jakie konkretne działania planuje Pani/Pan podjąć, aby usprawnić dojazdy do głównych węzłów komunikacyjnych, takich jak stacja PKP? Czy przewiduje Pan/Pani  inicjatywy mające na celu zwiększenie liczby i częstotliwości kursów autobusów miejskich i podmiejskich, szczególnie w godzinach szczytu oraz poprawę koordynacji rozkładów jazdy w relacji z pociągami, aby ułatwić mieszkańcom dojazdy? Jakie środki zamierza Pani/Pan przeznaczyć na rozwój infrastruktury wspierającej takie rozwiązania, na przykład poprzez budowę nowych przystanków, węzłów przesiadkowych lub parkingów Park & Ride, które zachęcałyby do korzystania z transportu publicznego zamiast samochodów osobowych?
    • TOMASZ ERTMAN: Mam nadzieję, że dojeżdżających mieszkańców będzie coraz mniej ze względu na dostateczną ilość miejsc pracy w Sochaczewie. Na pewno potrzebna jest korelacja transportu miejskiego z rozkładem PKP. Jeżeli chodzi o dojazdy podmiejskie, to musi być dobra wola współpracy z samorządami okolicznych gmin.
  3. W kontekście rosnącego zainteresowania alternatywnymi formami mobilności miejskiej, takimi jak rowery i hulajnogi elektryczne, jakie działania zamierza Pani/Pan podjąć, aby promować i wspierać ich użytkowanie w Sochaczewie? Czy w planach jest rozbudowa infrastruktury rowerowej i stacji hulajnóg elektrycznych, tak aby były one dostępne dla szerszego grona mieszkańców, w tym osób starszych, które mogą preferować rowery jako bezpieczniejszą opcję? W jaki sposób planuje Pani/Pan zachęcić mieszkańców do korzystania z tych ekologicznych środków transportu, zwłaszcza w kontekście obaw niektórych grup wiekowych dotyczących bezpieczeństwa użytkowania hulajnóg elektrycznych? 
    • TOMASZ ERTMAN: Pytanie jest dla mnie mało spójne logicznie ale postaram się na nie odpowiedzieć. Preferuję rowery. Rozbudowa infrastruktury rowerowej jest w planach.
  4. W kontekście historii Chodakowa i Fabryki Przędzy i Tkanin Sztucznych 'Chodaków’ S.A., symbolizującej lokalny przemysł, jakie działania planuje Pani/Pan podjąć, aby przyciągnąć do miasta różnorodnych inwestorów, którzy stworzą nowe miejsca pracy nie tylko w sektorze logistyki, ale również w przemyśle i innych branżach? Jakie strategie zamierza Pani/Pan zastosować, aby Sochaczew stał się atrakcyjnym miejscem dla przedsiębiorstw z sektorów wysokich technologii i produkcji, co przyczyniłoby się do zrównoważonego rozwoju gospodarczego regionu?
    • TOMASZ ERTMAN: Na to pytanie odpowiedziałem już podczas debaty.

Kompetencje Zarządcze

  1. W związku z rosnącą świadomością społeczną na temat transparentności finansowej i wykorzystania publicznych zasobów, w jaki sposób zamierza Pan/Pani adresować kwestie dotyczące finansowego wsparcia dla instytucji kościelnych oraz decyzji dotyczących sprzedaży lub przekazania terenów miasta pod inwestycje kościelne, zwłaszcza gdy pojawiają się opinie o transakcjach dokonywanych na warunkach niekorzystnych dla miasta?
    • TOMASZ ERTMAN: Wszelkie decyzje o znaczeniu strategicznym będą musiały mieć aprobatę Rady Miasta.
  2. Mając na uwadze wysoką inflację, w obliczu zapowiadanych obniżek i ulg dla mieszkańców, jak zamierza Pani/Pan równoważyć te obietnice z koniecznością finansowania strategicznych działań, które wymagają znacznych inwestycji, szczególnie w kontekście wspierania społeczności lokalnej i rozwiązywania palących problemów mieszkańców? Czy obniżki nie wpłyną negatywnie na dostępność i jakość usług publicznych, które są kluczowe dla dobrobytu społecznego? Jakie są Pani/Pana priorytety w zakresie alokacji budżetu miasta, aby zapewnić zrównoważony rozwój Sochaczewa, który nie będzie opierał się wyłącznie na obniżkach i ulgach, ale również na inwestycjach w edukację, zdrowie oraz wsparcie dla najbardziej potrzebujących grup mieszkańców?
    • TOMASZ ERTMAN: W moich tezach nie zapowiadałem ani wielkich obniżek ani tym bardziej znacznych wydatków budżetowych związanych z inwestycjami. O nich będę mógł poinformować dopiero po zapoznaniu się ze szczegółami budżetu na rok 2024.
  3. W jaki sposób zamierza Pani przeciwdziałać rosnącym podziałom politycznym i bańkom informacyjnym w Sochaczewie? Czy w planach są inicjatywy mające na celu promowanie dialogu i zrozumienia między mieszkańcami o różnych poglądach? Jakie środki zamierza Pan/Pani podjąć, aby zapewnić przejrzystość, odpowiedzialność i uczestnictwo obywatelskie w podejmowaniu decyzji na poziomie miasta? Jakie gwarancje demokratyczne zamierza Pan/Pani wdrożyć, aby uniknąć koncentracji władzy?
    • TOMASZ ERTMAN: Jest to przede wszystkim otwartość UM, dostęp do Ziemi Sochaczewskiej oraz postępowanie urzędników miejskich zgodnie z procedurami prawnymi.

Wsparcie Społeczne

  1. W obliczu ostatnich tragicznych zdarzeń, które miały miejsce w naszym mieście i  rosnących wyzwań związanych z problemami społecznymi takimi jak ubóstwo, wykluczenie społeczne czy rosnące problemy zdrowia psychicznego wśród różnych grup mieszkańców Sochaczewa, w tym samotnych rodziców i młodzieży, jakie konkretne inicjatywy planuje Pani/Pan wprowadzić, aby zaoferować im skuteczne wsparcie? Czy w ramach tych działań przewidziane są programy wsparcia psychologicznego, punkty konsultacyjne oraz specjalistyczne usługi doradcze, które byłyby łatwo dostępne i dostosowane do indywidualnych potrzeb tych grup?
    • TOMASZ ERTMAN: W miarę możliwości stworzyć 24-godzinne Centrum Pomocy Kryzysowej. Problemy, o których jest pytanie leżą w gestii Starostwa Powiatowego.
  2. Jakie działania zamierza Pani/Pan podjąć, aby zwiększyć świadomość społeczną na temat problemów zdrowia psychicznego i przeciwdziałać stygmatyzacji osób potrzebujących wsparcia w tym zakresie? Czy w planach jest współpraca z lokalnymi organizacjami pozarządowymi, specjalistami oraz instytucjami edukacyjnymi, aby stworzyć kompleksowy system wsparcia dla mieszkańców dotkniętych problemami społecznymi i psychologicznymi?
    • TOMASZ ERTMAN: Tak, planuję taką współpracę. Jeżeli chodzi o działania, to przede wszystkim będą to działania edukacyjne i profilaktyczne.
  3. Czy przewiduje Pani/Pan rozbudowę zespołów pracowników socjalnych specjalizujących się w pracy bezpośredniej z osobami w trudnej sytuacji życiowej w ich naturalnym środowisku, np. na ulicach, w miejscach publicznych czy skupiskach społecznych? Jakie środki i strategie zostaną zastosowane, aby te inicjatywy były skuteczne i odpowiadały na rzeczywiste potrzeby mieszkańców? Czy planuje Pan/Pani tworzenie świetlic środowiskowych.
    • TOMASZ ERTMAN: Na to pytanie będę mógł odpowiedzieć dopiero po objęciu stanowiska burmistrza i zapoznaniu się z aktualną sytuacją w Sochaczewie. Z pewnością istnieje potrzeba świetlic TZN oraz TPD (w dzielnicach przy ulicy Korczaka i 600-lecia)
  4. Czy przewiduje Pani/Pan dodatkowe wsparcie dla opiekunów i rodziców osób niepełnosprawnych i jeśli tak, to w jakim zakresie. Czy wprowadzi Pan/Pani nowoczesne rozwiązania, takie jak mieszkania treningowe lub aktywizacja zawodowa dla osób niepełnosprawnych, bezpłatne konsultacje prawne i psychologiczne dla rodzin i opiekunów, asystenci rodzin.
    • TOMASZ ERTMAN: Tego typu działania są już podejmowane przez Starostwo Powiatowe.
    • JOANNA NIEWIADOMSKA-KOCIK: Tego rodzaju działania, z zakresu wsparcia niepełnosprawnych, to przede wszystkim zadania administracji rządowej, w tym powiatów. Część jednak realizuje samorząd miejski choćby poprzez projekty m.in. Opieka Wytchnieniowa, Asystent Osoby Niepełnosprawnej, Opieka 75+ i inne. Ich katalog z roku na rok jest coraz szerszy. I ze względu na zmiany, jakie zachodzą w społeczeństwie, z pewnością będzie rozszerzany.
  5. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc na warsztatach terapii zajęciowej i bardzo długi czas oczekiwania na przyjęcie (ok. 2 lat) jakie zmiany wprowadzi Pan/Pani aby dostęp został zapewniony każdej potrzebującej osobie z niepełnosprawnością?
    • TOMASZ ERTMAN: Budowany jest nowy budynek WTZ w Chodakowie, który poprawi sytuację, która leży w gestii Starostwa Powiatowego.
    • JOANNA NIEWIADOMSKA-KOCIK: Zgodnie z przepisami, WTZ mogą być organizowane przez fundacje, stowarzyszenia lub przez inne podmioty jak np. jednostki samorządu terytorialnego czy zakłady pracy chronionej. W Sochaczewie od lat nadzór nad WTZ prowadzi samorząd powiatowy i robi to bardzo dobrze. Kilka dni temu zakończyła się przeprowadzka do nowej, pięknej, przestronnej siedziby, która stanęła w pobliżu stadionu Bzury. Teren pod WTZ przekazał samorząd miasta. Jako burmistrz podejmę rozmowy z powiatem i stowarzyszeniem prowadzącym w jego imieniu WTZ, o zwiększenie liczby miejsc w tej placówce.

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8

Komentarze


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *