piątek, 7 stycznia, 2022
Otwarty Sochaczew


Otwarty Sochaczew – podsumowanie pierwszego roku aktywności

Otwarty Sochaczew działa już 1 rok i choć zaczęliśmy swoją aktywność w niezbyt sprzyjających warunkach, udało nam się zrealizować kilka…

By Otwarty Sochaczew , in Działania , at 7 stycznia 2022 Tagi: , , ,

Otwarty Sochaczew działa już 1 rok i choć zaczęliśmy swoją aktywność w niezbyt sprzyjających warunkach, udało nam się zrealizować kilka bardzo udanych projektów na terenie naszego miasta. Jesteśmy mega wdzięczni wszystkim, którzy nas wspierali i włączyli się w projekty społeczno-kulturalne zainicjowane przez naszą grupę i stowarzyszenie Kultura Działania.

A co nam się udało?

 • W ciągu kilku miesięcy udało nam się zaprosić do Sochaczewa uznanych artystów związanych ze sztuką street artu. Zaowocowało to 5 wspaniałymi muralami rozmieszczonymi w strategicznych lokalizacjach. Cała akcja była związana z festiwalem „Sochaczew jak malowany”.
 • Stworzyliśmy ogólnodostępną, zewnętrzną szafę do bezpłatnej wymiany książek – mebel stanął w centrum miasta i znakomicie spełnia swoją rolę.
 • Zainicjowaliśmy projekt „Sochaczew otwarty na zapylaczy”, który miał na celu poszerzyć świadomość ekologiczną mieszkańców i przyczynić się do powstania łąk kwietnych. Dzięki współpracy z partnerami i lokalną społecznością zasialiśmy łąkę kwietną przy ulicy Olimpijskiej, oraz rozdaliśmy 100 woreczków z nasionami. W wyniku akcji nieduże łąki pojawiły się w różnych częściach miasta.
 • Grupa z Otwartego Sochaczewa mocno angażowała się w organizację spacerów historycznych, skupiających się na faktach pomijanych przez oficjalne instytucje związane z naszym miastem. Zorganizowaliśmy serię spotkań i pieszych maratonów po kilku wybranych miejscach. Dodatkowo w ramach „Sochaczew – historie zapomniane” wydrukowaliśmy pamiątkowe mapy, które każdy uczestnik otrzymał bezpłatnie.
 • Zorganizowaliśmy zbiórki dla zwierząt z azylu „Tymczasiki” i „Koty z Sochaczewa”. Zebraliśmy ok. 350 kg karmy, plus materiały sanitarne i zabawki.
 • Stworzyliśmy grupę teatralną dla osób z niepełnosprawnościami „KURTYNA”. Wystawialiśmy spektakl teatralny „Mały Książę – czyli sen na jawie”, który poprzedzony był ogromną ilością prób i warsztatów.
 • Przeprowadziliśmy kilka akcji ekologicznie użytecznych, między innymi sadzenie drzew oraz sprzątanie miasta.
 • Przez całe wakacje, raz w tygodniu, organizowaliśmy bezpłatne zajęcia jogi w Parku Garbolewskich. Udało nam się zaprosić do projektu profesjonalnych instruktorów i instruktorek, pokazujących pełen wachlarz praktyk i podejść do tej formy zajęć.
 • Stworzyliśmy pierwszy Sochaczewski ogród społeczny „KABACZEK”. Miejsce, gdzie każdy może przyjść, zająć grządkę i posadzić swoje warzywa i owoce. Miejsce mamy nadzieję, prócz aktywności ogrodniczej będzie strefą integracyjną dla lokalnych mieszkańców i nie tylko.
 • Prowadziliśmy liczne działania edukacyjne, takie jak warsztaty z asertywności dla młodzieży „Samoświadomi” czy Sochaczewskie Kręgi Rodziców.
 • Rozpoczęliśmy cykl rozmów z mieszkańcami Sochaczewa, którzy nie pochodzą z Polski. „Sąsiedzi z daleka” to materiały filmowe, które pozwalają lepiej zrozumieć lokalną społeczność i przeciwdziałać ksenofobii i rasizmowi.

Nie dalibyśmy rady zorganizować tego wszystkiego bez wsparcia znacznej części mieszkańców, naszych przyjaciół i kilku lokalnych firm, które mocno nas wspierały. Mamy nadzieję, że 2022 przyniesie nam i Wam jeszcze więcej pożytecznych inicjatyw. Wspólnie zmieniamy Sochaczew.

Komentarze


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *