wtorek, 6 lipca, 2021
Otwarty Sochaczew


Sochaczewska społeczność żydowska doczeka się upamiętnienia – odpowiedź władz miasta na wniosek Otwartego Sochaczewa

Otwarty Sochaczew od kilku tygodni realizuje jeden ze swoich projektów społecznych „Sochaczew – Historie Zapomniane”. Spotykamy się z młodszymi i…

By Otwarty Sochaczew , in Edukacja , at 6 lipca 2021 Tagi: , , , ,

Otwarty Sochaczew od kilku tygodni realizuje jeden ze swoich projektów społecznych „Sochaczew – Historie Zapomniane”. Spotykamy się z młodszymi i starszymi mieszkańcami miasta oprowadzając ich po miejscach, które odegrały szczególną rolę w lokalnej historii, wspólnie przeżywając emocje związane z niesamowitymi ludźmi i wydarzeniami. Akcja ta zainspirowała nas do wystąpienia z prośbą o upamiętnienie tablicą pamiątkową lokalnej społeczności żydowskiej oraz miejsca, gdzie znajdowała się dzielnica żydowska i synagoga, jako że jest to jeden z wątków przewijających się podczas spacerów i budzących duże zainteresowanie.

Wychodząc naprzeciw naszej propozycji, w odpowiedzi na list skierowany przez nas do Urzędu Miasta i sygnowany przez autorytety w świecie nauki i dialogu międzykulturowego – Zbigniewa Nosowskiego, redaktora naczelnego kwartalnika Więź, prof. dr hab. Stanisława Krajewskiego z Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr Pawła Fijałkowskiego z Żydowskiego Instytutu Historycznego, Urząd Miasta Sochaczew przygotował pismo przyznając nam jak ważne jest upamiętnienie wielokulturowości miasta. Dodano, że władze planują w lipcu 2022 postawić tablicę pamiątkową, która została ufundowana przez mieszkańców Sochaczewa kilkanaście lat temu.

Cieszymy się, że po tak długim czasie Urząd Miasta jednak zdecyduje się upublicznić tablicę umieszczając ją w ogólnodostępnym miejscu, które wiąże się nieodłącznie z historią sochaczewskich Żydów. Idealną lokalizacją będzie park Chopina, w którym znajdowała się synagoga i dzielnica żydowska. Dodatkowo ma powstać oznaczenie ważnych historycznie miejsc w ramach projektu „Mała Ojczyzna Chopina”. Treść pisma podpisanego przez burmistrza Piotra Osieckiego publikujemy w materiale na stronie.

Otwarty Sochaczew proponuje włączenie tematu formy i treści upamiętnienia do szerszej konsultacji społecznej, a całą odpowiedź udostępniamy poniżej.

Bardzo liczymy na to, że pamięć historyczna w Sochaczewie nie będzie wybiórcza, a mieszkańcy wesprą naszą inicjatywę.

Komentarze


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *