poniedziałek, 22 lutego, 2021
Otwarty Sochaczew


Zbiórka dla sochaczewskich zwierzaków z azylu TYMCZASIKI!

Jeszcze nie tak dawno psy przywiązane łańcuchem do budy były nieodłącznym elementem krajobrazu polskich wiosek. Zwierzęta nie miały statusu istot,…

By admin , in Edukacja , at 22 lutego 2021 Tagi: , , , , , , ,

Jeszcze nie tak dawno psy przywiązane łańcuchem do budy były nieodłącznym elementem krajobrazu polskich wiosek. Zwierzęta nie miały statusu istot, którym należą się jakiekolwiek prawa. I choć od dawna uważało się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, to w domyśle miał przede wszystkim służyć swojemu panu, a w świadomości społecznej stosunkowo niedawno pojawiła się idea etycznego i odpowiedzialnego podejścia do zwierząt. W dzisiejszych czasach, większość z nas traktuje swoich pupili, jak prawdziwych członków rodziny. Koty siedzące na klawiaturach naszych laptopów, psiaki wylegujące się z dzieciakami na kanapach, filmiki na youtube ze śmiesznymi zwierzakami biją rekordy popularności.

Mieszkańcy Sochaczewa kochają zwierzęta, dlatego tak bardzo zasmuciła nas wszystkich wiadomość o zamknięciu lokalnego schroniska. W mediach mogliśmy przeczytać, że psy będą wywożone do innych miast, jednak zaangażowani wolontariusze znaleźli dla nich nowe domy. Okazało się, że w krótkim czasie zwierzaki dostały drugą szansę i trafiły do rodzin, które zdecydowały się na adopcję.

Tymczasem miasto wybrało nową, docelową, lokalizację –  jest nią schronisko w Nowym Dworze Mazowieckim. Niestety jest to dosyć daleko. Brakuje też informacji i większość mieszkańców nie wie, skąd mogłaby adoptować i dokąd zawozić bezdomne psy i koty. Rolę opieki nad porzuconymi zwierzętami przejęli więc sami mieszkańcy. W internecie obserwujemy liczne akcje oddolne zachęcające do przyjęcia do domów psiaków znalezionych na ulicy. Dodatkowo w okolicy miasta powstały azyle i prywatne inicjatywy ratujące bezdomne zwierzęta.

Jednym z takich azyli jest dom pod Sochaczewem, w Budkach Żelazowskich działający przy fundacji Psia Niedola. Miejsce, w które właścicielka włożyła swoje serce. Zwierzęta ratuje od zawsze, a od 10 lat prowadzi azyl, w którym schronienie znajduje kilkadziesiąt psów i kotów.

Spotkanie w Budkach wywarło na nas bardzo dobre wrażenie. Na powitanie wybiegły dwa duże psy i choć niektórzy z nas odruchowo zrobili krok do tyłu, okazały się urocze i przytulaniom nie było końca. Urzekł nas też kudłaty Kubuś i młoda suczka, która niedawno trafiła do azylu. Właścicielka zna dobrze historię każdego zwierzęcia i potrafi podpowiedzieć, czego potrzebują jej podopieczni. Podkreśla też jak dużą satysfakcję daje niesienie pomocy bezdomnym psiakom i kotom.

To wszystko sprawia, że nie mamy wątpliwości, jak bardzo przyda się nasze wsparcie i włączenie do akcji mieszkańców Sochaczewa. Organizujemy zbiórkę suchej karmy i środków czystości (podkłady higieniczne, proszki do prania, płyny do mycia podłóg), a o dalszych działaniach będziemy informowali na bieżąco.

Obecnie mamy dwa punkty zbiórki, która potrwa przez najbliższy tydzień – od 22.02. do 27.02.

Pierwszy to ul. Warszawska 11, brama wejściowa obok sklepu Plus (odbiór w poniedziałek, wtorek, piątek po godzinie 17.00 i w sobotę, przez cały dzień).

Drugi to garaż na „blokach wojskowych” skrzyżowanie Lotników i Broniewskiego. Zanim dotrzecie na miejsce – napiszcie proszę na otwarty.sochaczew@gmail.com – wyślemy Wam numery telefonów do kontaktu.

Sochaczew zasługuje na miejsce, gdzie bezdomne zwierzęta mogą znaleźć kąt dla siebie.

Komentarze


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *