wtorek, 23 kwietnia, 2024
Otwarty Sochaczew


19 kwietnia sochaczewianie uczcili 81 rocznicę powstania w getcie warszawskim.

19 kwietnia, mimo niesprzyjających warunków pogodowych, jak co roku zorganizowaliśmy uczczenie pamięci powstania w getcie warszawskim. Od godz. 17:00 prowadziliśmy…


19 kwietnia, mimo niesprzyjających warunków pogodowych, jak co roku zorganizowaliśmy uczczenie pamięci powstania w getcie warszawskim.

Od godz. 17:00 prowadziliśmy rozmowy z mieszkańcami, opowiadając im o akcji, rozdając przy okazji papierowe żonkile, symbol powstania. Z głośnika puściliśmy fragment rozmowy Hanny Krall z Markiem Edelmanem, przygotowany przez Muzeum Polin w celach edukacyjnych, oraz zasadziliśmy żonkile w miejscu dawnych domów, gdzie mieszkali sochaczewianie żydowskiego pochodzenia.

Na spotkaniu uczciliśmy również cywilne ofiary współczesnych wojen i konfliktów zbrojnych prowadzonych w Palestynie, Ukrainie i wielu innych miejscach na świecie.

Była to także kolejna możliwość przypomnienia o naszym projekcie zakładającym wstawienie tablicy upamiętniającej społeczność żydowską mieszkającą w Sochaczewie i budującą nasze miasto przez ponad 600 lat. Starania mieszkańców oraz uznanych w świecie nauki historyków, poparte petycjami, listami i spotkaniami z władzami miasta ciągną się już prawie 3 lata.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom wydarzenia i każdemu, od kogo otrzymaliśmy wsparcie w tym temacie. Jest to dla nas ogromnie ważne.

Komentarze


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *